dosya-dolaplari-nasil-uretilir.jpg

Dosya dolapları, DKP sac materyallerden üretilen, sağlam ve dayanıklı çelik dolaplardır. Bu dolaplar genel olarak içerisinde dosya, klasör ve çeşitli eşyaları muhafaza etmek için kullanılmaktadır. İki kapılı ve kilitlenebilir olan dosya dolabı modelleri birçok farklı seçeneğe sahiptir.

Dosya dolaplarının içerisinde çok sayıda farklı raf seçeneği vardır. Bu raflar ihtiyaca göre ayarlanabilmesi için seyyar olarak tasarlamıştır. Bu sayede rafların yüksekliğini istediğiniz gibi ayarlayabilmeniz mümkün hale gelmiştir. Eskiden yalnızca ofislerde kullanılan dosya dolabı modelleri, evlerde dahi kullanılmaya başlanmıştır.

Dosya dolapları çoğunlukla elektrostatik toz boya kullanılarak boyanmaktadır. Bu sayede çizilme ve paslanma gibi sorunlara karşı çok daha dayanıklı olmaları amaçlanmaktadır. Raflı sistemi sayesinde, çok amaçlı dolap olarak da kullanılabilmektedir. Ofislerde klasör, belge, dosya gibi evrakların saklanması için kullanılan bu dolaplar, endüstriyel alanlarda ise takım ve malzeme muhafazası için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ev ve toplu konut alanlarında malzeme koyma dolabı olarak karşınıza çıkacaktır. Bunun yanı sıra spor salonlarında soyunma dolabı olarak kullanılabilmektedir. Bu tip yerlerde insanlar dolaplarda özel eşyalarını güvenli biçimde tutabilmektedir. Bu dolaplarda güvenliğin sağlanabilmesi için kilit mekanizması bulunmaktadır. Dosya dolaplarında kromajlı gömme kilit kullanılır. Bu sayede dolabın içinde muhafaza edilen eşyalara yetkisiz kişilerin ulaşması engellenmekte ve güvenlik sağlanmaktadır.

Peki, dosya dolapları nasıl üretilir? Bu dolapların üretim süreci birçok farklı aşamayı içermektedir. Her aşamada başka bir işlem gören dolaplar, tesise göre bazı ek aşamalardan da geçebilmektedir.

Dosya Dolapları İmalat Süreci

Kimi zaman malzeme dolabı olarak da kullanılan dosya dolaplarının üretimi birçok farklı aşamada, farklı makinelerin kullanılmasını gerektirir. Öncelikle dolapların ana materyali olan DKP sac malzemeler işlenmektedir. Yassı bir çelik olan DKP, doğada sıvı halde bulunan çeliğin işlenmesiyle elde edilmektedir. Bu malzeme birçok farklı sektörde yaygın olarak kullanılmasıyla bilinmektedir. Özellikle çelik metal dolap gerektiren ürünlerde bu materyale başvurulmaktadır.

DKP sacların işlenmesinin ardından, istenen boyutlarda ve şekillerde lazer kesim ve diğer işlemleri gerçekleştirilir. Kesme işlemi ürünün çeşitliliğine göre farklılıklar arz etmektedir. Şekillenmeye başlanan çelik dolabın bir sonraki durağı ise press makineleridir. Bu makineler sayesinde dolabın kıvrımlarına göre delme işlemleri yapılır. Dolabın ana hatlarının ortaya çıkması bu aşamada gerçekleşmektedir.

Press makinesinden çıktıktan sonra ürünün boyutları baz alınarak bükme işleminin yapıldığı bir başka makineye geçmektedir. Kabaca ortaya çıkan ürün parçaları punta kaynak yoluyla lehimlenmektedir. Lehimleme işlemi son derece ince işçilik gerektirir. Bu işlemde milimetrik hesaplamalar yapılmaktadır. Bu sebeple uzman ve deneyimli personel tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Lehimleme işleminin ardından oluşan çıkıntıların tamamı törpülenmektedir. Törpüleme işlemi imalatın önemli bir parçasıdır. Kimi firmalar bu işlemi es geçmektedir. Bu durum kullanıcılar açısından olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

Bu sayede dolabın esas üretim aşaması tamamlanmaktadır. Bu aşamanın ardından ise dolap boyama işlemine tabi tutulur. Boyama işlemi elektrostatik toz boyalar kullanılarak yapılmaktadır. Bunun temel amacı ise dökülme ve yıpranmalara karşı üst düzey tedbir alınmasıdır. Çelik dolap modellerinden hangisini tercih ederseniz edin üzerinde toz boya kullanıldığını görebilirsiniz.

Bu üretim süreci genel olarak standart dolaplar için geçerlidir. Standart dışına çıkan metal dolap imalatına farklı bazı işlemlerde eklenebilmektedir. Bu sebeple imalat süresi de uzayabilmektedir.

Dosya Dolabı Seçimi

Dosya dolabı nasıl yapılır sorusunun cevabını aldığınıza göre, seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini de öğrenmek isteyebilirsiniz. Dosya dolaplarının boyutları ve şekilleri değişiklikler gösterebilmektedir. Bu sebeple dolap seçimi sizi zaman zaman zorlayabilir.

İş yerindeki işleri kolaylaştırmasının yanı sıra, iş güveliği açısından da önemli olan bu dolapların seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken ilk faktör ihtiyaçlarınız olmalıdır. Öncelikle ne kadar dosyanız olduğuna, her yıl yeni dosya ortaya çıkma potansiyelini değerlendirmelisiniz. Bu sayede dolap ihtiyacınızı da belirleyebilirsiniz. Bununla birlikte ofisinizin büyüklüğünü de hesaba katmalısınız. Küçük bir ofise büyük ebatlarda alınacak dolaplar sorun yaşamanıza neden olabilir.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu firma seçimidir. Dolapları imal eden firmanın güvenilir ve tecrübeli olması önceliğiniz olmalıdır. Üretici firmanın referansları, üretim tesisi ve personeli güven vermelidir. Bu sayede çok daha kaliteli ürünlerin ortaya çıkması sağlanabilmektedir. Siz de kaliteli, dayanıklı ve estetik dosya dolapları satın almak için Ponis Metal’i tercih edebilirsiniz. Ponis Metal uzmanları, beklentilerinizi anlayarak size uygun esnek çözümler üretecek ve avantajlı fiyat tekliflerinde bulunacaktır. Bunun için bizimle hemen iletişime geçebilir ve dosya dolabına ilişkin tüm ihtiyaçlarınızı en kısa sürede karşılayabilirsiniz.

Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım.
İletişim
Whatsapp