• İkitelli Organize Sanayi Bölgesi İpkas Sanayi Sitesi 9/B Blok No:60 İkitelli, İstanbul, Turkey
logo

Lazer teknolojisinin icat edilmesi ve ardından birçok sektör için geliştirilmesiyle birlikte lazer makineleri üretilmiştir. Lazer makineleri başta yazma, işaretleme ve kesme gibi işlemler olmak üzere birçok amaç için farklı ebat ve kapasitelerde üretilmiştir. Bu makineler kullanım olarak birçok amaç ve işe hizmet ettikleri için birbiriyle hiç ilgisi olmayan sektörlerde bile rahatlıkla kullanılabilmektedirler.  Bu sektörlerden bir tanesi de metal kesme işlemleridir.

lazer kesim

Lazer Kesim Nedir?

Lazer kesim lazer teknolojisini kullanan lazer kesim makineleri ile gerçekleştirilen kesme işlemidir. Lazer kesimlerin mantığında kesilecek olan malzemenin lazer ışığına maruz bırakılması yatmaktadır. Lazer ışınlarının kesici etkisi malzeme üzerinde yakarak, çizerek, kazıyarak görülebilir. Bu işlemlerden herhangi birine yada birkaçına maruz bırakılarak kesilen malzemeye lazer kesim uygulanmış denilir.

Lazer kesim tekniği günümüzde ahşap, plastik, metal, deri, cam ve plastik gibi birçok malzeme için kolaylıkla kullanılabilir. Bu saydığımız malzemeler arasında ise lazer teknolojisinden önce kesim konusunda çalışanı en çok zorlayan malzeme metaldir. Metal birçok deri, plastik ve cam gibi malzemelere göre kesilmesi ve şekil verilmesi çok daha zor bir malzemedir. Diyebiliriz ki, lazer kesim tekniğinin metaller üzerinde kullanılması ile metal sektöründe büyük bir yenilik ve değişim meydana geldi. Metalin istenilen şekil ve boyutta kesilmesi metal ile yapılan ürünlerin sayısında da büyük bir artış meydana geldi.

Lazer kesimin metaller üzerinde uygulanması ile başta yapı olmak üzere birçok alanda istenilen şekil ve büyüklükte bir metal elde edilmesi çok daha kolay bir iş haline geldi. Başta üretim sanayisi olmak üzere birçok sektör lazer ışığının bu sihirli gücünden faydalandı.

Lazer Kesim Prosesi

Lazer kesim prosesinin nasıl işlediğini anlamak için lazerin nasıl çalıştığını ve insan gözüyle sadece bir ışık demeti olan bu olduğunun nasıl kesici bir güce dönüştüğünü bilmek gerekir. 

Lazer kesim makinesi 5 temel bölümden meydana gelmektedir. Bu bölümler, lazer kaynağı, hareketli motorlar, makine gövdesi ve  güç kaynağı, soğutma, vakum motorunun bulundu bölümdür.

Kelime anlamı olarak lazer, radyasyonun uyarılmış  emisyonu ile ışık yükseltmesi olayıdır. Cihazın içindeki cam veya metalden yapılmış lazer kaynağını elektrik verilir. Elektrik sayesinde lazer kaynağında bulunan lazerin kendisi ışın halini alır. Meydana gelen lazer ışını bu aşamadan sonra makine içindeki merve veya ayna vasıtasıyla uygulama yapılması istenen yere iletilir. Bu aşamadan sonra yapılmak istenen her neyse yazılımlar sayesinde lazerin hareketlerine hükmedilir. Böylece lazer ile kesme, işaretleme ve kazıma gibi işlemler yapılır.

Lazer kesim prosesinin en önemli faktörü lazer makinesini yöneten operatördür. Lazer makinesi operatörünün hem donanımsal anlamda hem de yazılım bilgisi alanında bilgi ve tecrübeye sahip olması önemlidir. Hammaddenin en iyi şekilde değerlendirilmesi, zayi olmaması ve en etkili bir çalışmaya ulaşması tamamen bu süreci yöneten elemana bağlıdır. Lazer kesim öncesinde tasarım aşaması ve lazer makinesinin ayarlanması, makinenin bakımı gibi birçok sorumluluk lazer makinesinin operatöründe olabilir. Bu bağlamda operatörün işinde oldukça dikkatli ve donanımlı olması gerekmektedir. 

Lazer Kesim Makineleri Nerelerde Kullanılır?

Lazer makineleri kullanım alanı olarak oldukça geniş bir alanı kapsar. Başta ahşap, pleksi, plastik, metal, cam gibi maddelerden istenilen şekil ve boyutları elde etmenin en iyi yöntemi lazer kesim makineleri kullanmaktır. Lazer kesim makinalarının bu denli çok malzemede kullanılabilir olması, bu makinaların kullanıldığı sektör sayısının da fazla olmasına neden olmuştur. Başta endüstriyel üretim olmak üzere lazer makineler hediyelik ve dekoratif eşya, inşaat, otomotiv, mühendislik gibi birçok alanda rahatlıkla kullanılmaktadırlar.

Lazer kesim makinelerinin kullanılıp da en çok fayda sağladığı sektörlerden bir tanesi de metal sanayisidir. Bilindiği üzere çelik, demir, alüminyum gibi metallerin kesilmesi ve kesilerek onlara şekil verilmesi insan gücüyle çok zor bir işlemdir. El ile kesimler hem fiziksel olarak yorduğu gibi hem de projede istenilen ölçülerin tam olarak tutturulamaması gibi durumlarla sonuçlanabilirdi. Lazer kesim makinalarında ise böyle bir durum bir dikkatsizlik ya da teknik bir hata olmadıkça kesinlikle meydana gelmez. 

Lazer kesim makinalarının kullanım alanlarının geniş olmasının bir diğer sebebi de farklı güçlerde ve ebatlarda mevcut olmalarıdır. Lazer kesim makinalarının farklı ebat ve güçte olmaları onların hem bireysel kullanıcılar için hem de kurumsal kullanıcılar için tercih edilebilir bir yardımcı haline getirmektedir.

Lazer Kesimin Avantajları

Lazer kesim bireysel amaçlarla da kullanılsa kurumsal amaçlarda da kullanılsa birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlar arasında en önemlisi ise hatasız bir işçiliktir. Bir lazer makinesinden istenen kesim ya da model belki el ile de yapılabilecek bir işlem olabilir. Ancak burada her zaman bir işçilik hatası riski vardır. Lazer kesim cihazlarında ise böyle bir risk yoktur. Kesim öncesinde çizilen plan olduğu gibi kesim makinasına aktarılır ve lazer makinası bilgisayardan aldığı komutlarla malzemeyi istenilen boyutta keser ya da ona desen verir.

Lazer kesim makinalarının ikinci avantajı ise insan gücünden minimum seviyede kullanılmasıdır. Bu avantaj bireysel kullanıcılar için çok fazla yorulmadan işinin görülmesi anlamına gelirken, üretim yapan büyük kurumsal firmalar için daha az insana ihtiyacı olacağı için maaş giderleri konusunda büyük bir tasarruf sağlaması anlamına gelir.

Lazer kesim makinaları kesilecek malzeme üzerinde önceden programlandığı için malzemenin ne kadarının kullanılacağının ve ne kadarının israf olacağının ön izlemesi hesaplanır. Bu da bir işletme için bir ürünün üretim maliyetini hesaplaması için oldukça önemlidir. Örnek vermek gerekirse, hakiki deri malzemenin standart bir ölçüsü ya da şekli yoktur. Çünkü her hayvanın kendine has bir vücut ölçüsü ve onu kesen kasabın da kendine has deriyi yüzme şekli vardır. Bu da bir parça deriden kaç çift ayakkabı çıkacağını kestirmek normal şartlarda zordur. Ancak derinin tüm hatları bilgisayar ortamında ölçülüp biçilerek kesilmesi gereken parçalarda üzerinde gösterilerek bir önizleme yapılır. Böylece bir hammaddeden kaç tane ürün çıkarılacağı önceden hesaplanmış olur.

Lazer Kesim İkitelli

Lazer kesim işlemi herhangi bir coğrafi bölgeye özel bir işlem olmadığı için hemen hemen her yerde yapılabilecek bir işlemdir. Bulunduğunuz şehirde lazer kesim yapan firmalar olmasa bile en yakın bölgelerde mutlaka lazer kesim yapan firma yada kişilere ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde lazer kesim konusunda oldukça donanım kişilerin bulunduğu bölgelerden bir tanesi de İkitelli’dir. İkitelli Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden bir tanesi olduğu için hemen hemen bütün sektörlerden birilerini bulmak mümkündür. Lazer kesim İkitelli bölgesinde de yapılacak ve yaptırılabilecek işler arasındadır diyebiliriz.

Metal, pleksi, ahşap gibi malzemelerin lazer makineleri ile kesimi oldukça kolaydır. Bu malzemeler üzerinde sıradan el aletleri ile şekil vermek yada istenilen ölçülerde kesmek oldukça zordur. Ancak lazer kesim makinaları ile el ile yapıldığında günlerce sürebilecek bir işlem sadece bir kaç saat alabilir. Lazer teknolojisinin en yayın olarak kullanıldığı alanlardan bir tanesi olan lazer kesim işlemlerini tecrübeli ve bilgili kişilere yaptırmak oldukça önemlidir. İşin en önemli kısmı ise istenilen desen yada ölçünün tam olarak sıfır hata ile çıkarılmasını sağlamaktır.

İkitelli’de lazer kesim için ihtiyacınız olursa bu konuda iletişim bilgilerimizden bize ulaşarak, müşteri temsilcilerimizden destek isteyebilirsiniz. Size yardım etmek için alanında yetkin olan müşteri temsilcilerimiz lazer kesim ihtiyaçlarınız için size her türlü imkanı sağlayacaktır. Sorunsuz bir lazer kesim hizmeti almak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bize ulaşmak.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım.
Bize Ulaşın