abkant-bukum-ponis-pano-detay.jpeg

Birbirinden farklı ve insan gücü ile şekil verilmesinin mümkün olmadığı tabelalara şekil verilmesi büküm makinalarını 1 adım öne çıkarmaktadır. Bu bağlamda saç malzemelerinin şekillendirilmesine yardımcı olarak ihtiyaçların milimetrik olarak hesaplanmasını sağlamaktadır. Bu işlemlerin yapılmış olduğu makinalar farklı modellere ve farklı tonajlara sahip çeşitlilikteki işlevsel makinelerdir.

Bu mekanizma çerçevesinde yer alan kısımlar, alt kalıp, üst kalıp, numarik kontrol ünitesi, hidrolik eksenlerden oluşmaktadır. Erkek kalıplar v şekline büründüğü gibi tıpkı dişi kalıplarda v şekline bürünmektedir. Üst kalıp alt kalıba baskı yapmak sureti ile saçı bükerek istenilen şekillerde ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca üst kalıp ve alt kalıpları, aynı şekle bürünmektedir. Bu bağlamda kalıp V şeklinde olmaktadır. Giyotin makas modelleri ise ofis tipi, masaüstü, metal kesme ve sürgülü vs. gibi modellerden oluşmaktadır.

Abkant Büküm Nedir?

Abkant nedir? Sorusuna aslında şöyle cevap verebiliriz. CNC Abkant pres, esasında sac bükme işlemi metal hammaddenin bükülerek istenilen formlara getirilmesini sağlayan bir sac şekillendirme cnc abkant tezgâhı olarak adlandırılmaktadır. Daha ilkel türü ise ‘Caka’ olarak isimlendirilmektedir. Abkant büküm tezgâhları ile sac metal, 2 kalıp arasında şekil almaktadır. Alt kalıpta yer alan kalıplar dişi kalıptır. Üst kalıpta yer alan kalıp ise erkek kalıptır.

Gelişen teknoloji ile beraber bilindiği üzere bilgisayarların makineler üzerindeki kontrolü ve gücü giderek artmaktadır. Abkant tezgahlarında yapılmış olan tezgahların daha hızlı, daha kolay ve daha kaliteli şekillerde yapılması aynı zamanda rekabet gücünü ve üretim kalitesini arttırmaktadır. Üretim kalitesini ve rekabet gücünün arttırılması için aynı zamanda abkant bükme makinasının bilgisayar kontrolünde olması ile ilişkili bir durumdur. Abkant presler, sac metale hidrolik basınç ile kuvvet uygulamaktadır.

Malzeme kalınlığı, malzeme türü ve uygulanacak basınç bilgileri gibi bilgiler, CNC kontrol panelinden cihazlara girilmektedir. Bu tür bilgilerin verilmesi sonrasında ise animasyon elde edilmektedir. Ve bükme işlemi sonrasında ortaya çıkmış olan ürün görülmüş olmaktadır. Herhangi bir hata ile karşılaşılması esnasında ise gerekli tüm değişiklikleri yaparak istenilen ürünlerin üretimi sağlanmaktadır. CNC kontrollü abkantlardaki  bir diğer önemli özellik ise arka dayamanın hareket ettirebilmesidir. Yukarı, aşağı, geri, ileri sayesinde daha hassas üretim ile istenilen formlar, saç metale verilebilmektedir. Bu özellikte CNC ponispono’nun akbanta kazandırmış olduğu kolaylıklar arasında yer almaktadır.

Akbant Büküm Nasıl Yapılır?

Abkant büküm işlemi, bilgisayarlı ortamlarda yapılmakta olup bilgisayarlara girilen veriler ile CNC abkantta büküm işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bilgisayarlara girdiğimiz veriler ise bükülmesi gerekli olan malzemenin cinsi, büküm ölçüleri, dosya adları, malzeme kalınlıkları, büküm hızları, varsa özel parametre ve aynı büküm ölçüsünden sayılar programda yer alan özelliklerdendir. Bunun yanı sıra parça adetleri, büküm açıları olarak adlandırılır.

Abkant Büküm Yaparken Dikkat Edilecek Noktalar

Ortalı bükme işlemi yapılmalıdır. Yani iş parçalarının makinelerinin her 2 tarafına eşit uzaklıkta olması gerekmekte olup iş parçası makinelerinin arkadaki dayamalar kısmına dayanması gerekmektedir. Bahsedilen bu özelliğe eğer dikkat edilmemiş ise istenilen derecede sonuçların alınamaması olasıdır.

Bükme hızının ayarlanması sırasında büyük parçaların şekillendiriliyor oluşu sebebi ile hızın düşük tutulması gerekmektedir. Ayrıca alt tabakanın ve üst tabakanın arasına el ve kol başta olmak üzere vücudun bir başka uzuvlarının kesinlikle uzatılmaması gerekmektedir. Bir başka dikkat edilmesi gereken husus ise istenilen şekli edebilmek amacı ile iş parçalarının nasıl tutulup tutulmayacağı konusuna gereken özenin gösterilmesi gerekmektedir. Bu anlamda özellikle kısa parçalardaki üst kısımlara parmakların gelmemesi önemlidir. Çünkü gösterilen herhangi bir özensizlik, abkant bükme makinalarının yaralanmalara sebebiyet verebilmektedir. Dikkatli şekilde kullanılan CNC kullanımları, sağlığın zarar görmemesini sağlarken işlerinde yolunda gitmesini ve akabinde aksamamasını sağlamaktadır.

Abkant Büküm İkitelli

İkitelli lazer ekibi olarak çözüm ortağı sunduğumuz bütün müşterilerimize bütüncül anlamda hizmetler vermeyi amaçlamaktayız. Bu nitelikte müşterilerimize sunmuş olduğumuz hizmetlerimizden birisi de fason abkant büküm faaliyetlerimizdir. Sanayinin pek çok alanında kullanılmış olan büküm uygulamaları, İkitelli lazerin profesyonel ve deneyimli metal üretim departmanları tarafınca titizlik ile uygulanmaktadır.

CNC abkant presler, kaliteli hammaddenin kullanılması sonucunda ağır çalışma şartlarına göre tasarlanmaktadır. En son teknolojilerin kullanılmış olduğu CNC, abkant büküm tezgâhları sahasında işlenmek sureti ile dünyada kabul görmüş parçaların donatılarak kullanıcıya modüler ve kolay çözümler sunmaktadır. Peki CNC abkantın ne gibi avantajları bulunmaktadır?

  1. Makinenin daha kullanışlı ve emniyetli olması
  2. Pek çok büküm işlemini art arda yapılabilme özelliği
  3. Büküm hızlarının ayarlanabilmesi
  4. Dayama ayarlarının hızlı ve otomatik şekilde yapılabilmesi
  5. Ölçülerin makine kontrol paneline girilebilmesi
  6. Büküm yapılacak olan parçalara göre dosya sistemlerinin yapılabilmesi ve makinede bulunan kontrol sistemlerine dosya sistemlerinin yapılabilmesidir.
  7. Farklı tonajlarda ve genişliklerde modelleri bulunmaktadır.

CNC abkantın çalışma prensipleri nelerdir? CNC abkantta büküm işlemi yapılacak olan parçaların arkadaki dayayama pozisyonları, bükme açıları, bükme sıraları, gerekli strok ve akbant kalıp otomatik olarak yapılmaktadır. Bunun yanı sıra bükülecek parçaların uyumluluğu, malzeme bilgilerini tanıma şartı ile kontrol ünitesi tarafınca otomatik olarak yapılmaktadır.

Çalışma sistemlerinden bahsetmek gerekir ise;

  • Üst çenenin yukarıda olması sonucu kendi ağırlığının etkisi ile aşağı inmekte ve silindir içerisinde vakumlar oluşmaktadır. Ardından yağ depolarından silindirlere yağ dolarken elektrikli motorlar tahrikli pompa silindirlerine basınçlı bir şekilde yağ basarlar. Ve ortaya çıkan kuvvetler ile kalıplar arasındaki saclar bükülmektedir. Üst çenenin aşağıya iniş mesafesi sırasında CNC üniteden kontrol edilmektedir. Bükme işlemlerinin tamamlanmasının ardından hidrolik sistemlerdeki yön kontrol vanalarının yön değiştirmesi ile birlikte basınçlı yağ silindirlerin alt hatlarına gönderilmektedir. Son olarak pistonlar ile birlikte üst çene yukarı tarafa doğru çıkmaktadır.
  • CNC abkant büküm fiyatları, kendi bünyesi içerisinde işlem yapılacak malzemelerin miktarlarına göre farklı tarifeler ile ücretlendirilecektir. Buna ek olarak işlem yapılacak olan sac plakanın boyutları da abkant büküm fiyatlarını etkileyen etmenlerdendir. İşleme alınacak olan plakanın şekli, boyutu ve işlem yoğunluğu abkant fiyatları üzerinde doğrudan etkilidir. Büküm fiyatlarının eskiden oldukça yüksek olmasının sebebi, el ile yapılıyor oluşudur. Fakat günümüz teknolojisinin gelişimi ile beraber abkant  üretimin seri olarak yapılabilmesi için üretim standartları yükselmiştir. Bilhassa sert metallarin kolaylıkla işlenebildiği abkant büküm tezgâhları sanayi sektörü açısından büyük bir devrimdir. Bunun yanı sıra büküm maliyetleri de fazlası ile düşmekte olup maliyetleri de uygun şekillerde fiyatlandırılmaktadır.

Profesyonellerin Tercihi Ponispono

Makinelerimiz ile geleceği şekillendirdiğimiz ar- ge inovasyon çalışmalarının desteklenerek CNC kesim ve büküm makineleri yapmaktayız. Uzmanlığımızı artırıp sizlere çözümlere sunmaya ve her türlü sorununuzda yanınızda olmaya devam etmekteyiz. İşlerinizi kendi işlerimiz gibi görüp talep ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizlere beklentilerinizin de üzerinde makineler üretmek önceliğimizdir. Makinelerimiz ile performansınızı artırarak kullanımın daha kolay ve hızlı, çağın gereklerine uygun çözümler beklediğinizi düşünerek bu beklentilerinizi karşılıyoruz. İstek ve taleplerinize değer vererek çalışmalarımıza devam ettiğimiz bu süreçte müşterilerimizin iş verimliliğini arttırmak önceliklerimiz arasındadır. Vazgeçilmez ilkelerimiz arasında yer alan bir diğeri ise düşük maliyetli kaliteli üretimler yapmak ve üretimlerimizi zamanında teslim etmek şirketimizin ( Ponispono –Cnc Lazer) vazgeçilmez ilkeleri arasında yer almaktadır.

Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım.
İletişim
Whatsapp