Pano Termostatı Nasıl Çalışır?

Pano termostatlarının, iki farklı modeli vardır. Bu modeller uygulamaya bağlı olarak değişmektedir. Bunlar normalde açık ya da normalde kapalı modellerdir. Soğutma uygulamasının gerçekleştirilebilmesi için ve muhafaza edilen sıcaklığı azaltmak için, normalde açık kontaklı modeller kullanılmaktadır. Sıcaklık yükseldiği zamanlar, eğer ayar noktasının üzerine çıkarsa kontak devre dışı kalacaktır. Bu durumda otomatik olarak fanın çalışmasını sağlar. Böylece güvenli bir çalışma elde edilmiş olacaktır.

Isıtma sistemleri açısından pano termostatı kullanmak her alanda size fayda sağlayacaktır. Sıcaklık düşük olduğunda ısıtıcıyı çalıştırmak ve muhafaza edilen sıcaklığı artırmak için, normalde kapalı kontaklı model kullanılmaktadır. Dış ortam sıcaklığı yükseldiğinde, sıcaklık ayar noktasının üzerine çıktığı anda kontak açılır. Bu durum ısıtıcıyı devre dışı bırakacaktır.

Pano termostatlar ortamdaki sıcaklığı ölçerek buna göre tepki vermektedir. Ortam sıcaklığı arttığı ya da azaldığı anda buna göre tepki verilmektedir. Pano termostatı nasıl çalışır sorunun genel olarak cevabı bu şekildedir. Bu termostatlar sayesinde birçok farklı avantaj kazanabilirsiniz. Bu avantajlar genel olarak enerji tasarrufu ve düşük maliyetlerle ilgilidir. Aynı zamanda pano termostatın çalışma prensibine de değindiğimize göre, bu modern cihazların kullanımının size ne gibi avantajlar getireceğinden bahsedebiliriz.

Pano Termostatı Avantajları Nelerdir?

Pano termostatın kullanımının birçok alanda avantajı vardır. Bunların başında sıcaklık kontrolü gelmektedir. Bu sayede panoların içerisinde yer alan cihazların ömrü artacaktır.

Bir başka avantajı ise nemin oluşmasını engellemesidir. Nemin oluşması birçok elektronik ve mekanik cihazlar açısından birçok soruna yol açabilir. Bu sorunların başında korozyon oluşumu gelmektedir. Korozyon bu cihazlar açısından son derece tehlikelidir. Pano termostatları nem oluşmasını engelleyerek bu sayede korozyonu önlerler. Bunun yanı sıra fan yalnızca sıcaklık değeri aşıldığında kullanılmaktadır. Sürekli çalışan bir fan enerji açısından oldukça büyük kayıplara yol açabilir. Pano termostatı sayesinde fanın yalnızca gerektiği zaman kullanılması enerji tasarrufu sağlayacaktır. Enerji tasarrufu hem maliyetlerin azalmasına katkı sağlarken hem de daha ekolojik bir yöntem sunmaktadır.

Fanın daha az çalıştırılmasının başka avantajları da vardır. Bunların başında elektrik panosunun ve kontrol mekanizmasının içine giren toz ve pisliklerin yakalanması ve fan filtresinin çok daha uzun süreler boyunca dolmamasıdır. Bu sayede endişe etmeniz gerekenden daha az bakım kesintisi yaşanacaktır. Bu sayede yedek filtre malzemesi maliyetleriniz de azalacaktır.

Kısaca özetlemek gerekirse, pano termostatı hem kullanım kolaylığı hem de enerjiden tasarruf etmenizi sağlar. Daha az bakım gerektirmesi de işinizin devam etmesini ve parça masraflarının azalmasını sağlar. Bu sayede enerjiden ve maliyetlerden tasarruflar sağlayabilirsiniz.

Siz de sıcak ortamlarda çalışıyorsanız bir pano termostatına sahip olmalısınız. Büyük hacimli alanlarda yer alan bu cihazlar, birçok kullanım avantajı sunmaktadır. Bu avantajlardan faydalanmak için ürünlerimizi inceleyebilir ve dilediğinizi tercih edebilirsiniz.

Pano Termostatı

Panoların iklimlendirilmesi için yararlanabileceğiniz pano termostatı modelleri panonuzda iklimlendirme kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek olan sorunları giderebilmeniz için de kullanabileceğiniz gelişmiş bir üründür. Pano termostatları sistemlerin parçaları oldukları için tek başlarına işlevsel özelliklerini ortaya çıkartamazlar. Ancak yanlarında kullanılacak olan higrostat ve PTC pano ısıtıcıları ile panonuzu iklimsel faktörlere karşı koruma altına alabilirsiniz.

Panolar, içerisinden elektriksel yükler geçen devrelerin yer aldığı ve yüksek performans göstermesi beklenen sistem elemanları arasındadır. Fakat panoların projelendirilme aşamasında dikkate alınmayan bazı önemli detaylar ilerleyen süreçlerde sorun yaşamanıza sebep olabilir. Panoların mevcut iç ısısı ortam sıcaklığı ile dengeli olduğu zaman daha yüksek performans elde edilebilmektedir. Bu durum pano termostatları sayesinde mümkün olabilmektedir.

Pano Termostatları Ne İşe Yarar?

Dış mekanlardaki iklim şartları sertleştiği zaman pano içerisinde meydana gelen ısı ile dışarıda oluşan ısı arasındaki fark panolarınızın aşırı ısınmasına ya da terleme yolu ile bağıl nem oluşumuna sebep olabilir. Aşırı ısınma sorunları sistemdeki pek çok farklı elemanı da etkileyebilmektedir.

Performans kaybı yaşayan panolara sahip olmak istemiyorsanız pano termostatlarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Isı dengesini en güvenilir şekilde sağlayabilen pano termostatları sıcak, soğuk ve dual (sıcak-soğuk) gibi farklı türlere ayrılırlar. Adlarından da anlayabileceğiniz üzere sizlere sunulan pano termostatları hava şartlarına göre seçilmektedir. Pano termostatı fiyatları arasında ürünlerin modeline ve teknik özelliklerine göre farklı seçenekler bulunmaktadır.

Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım.
İletişim
Whatsapp