Pano Kliması Nerede Kullanılır?

Pano kliması genel olarak endüstri alanlarında kullanılan iklimlendirme cihazıdır. Pano klimalar, ev tipi klimalardan bazı özellikleriyle ayrılır. Öncelikle bu ürünler çok daha geniş alanlarda kullanılmaktadır. İç mekânların homojen bir şekilde soğutulmasını geniş mekânlarda başarabilirler.

Pano kliması, soğutma ihtiyacının elzem olduğu alanlarda yaygın olarak kullanılan modern cihazlardan biridir. İklimlendirme sistemleri arasında öne çıkan bu cihaz, çok sayıda sanayi kuruluşunda, endüstriyel faaliyetlerin yürütülmesinde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra günlük yaşamda da çeşitli alanlarda yaygın bir kullanımı vardır.

Pano klimalarının en büyük özelliklerinden biri, oldukça geniş bir alana rahatlıkla nüfuz edebilmeleridir. Bu iklimlendirme cihazları bu özellikleriyle öne çıkan endüstriyel klimaların başında gelir. Üretim alanlarında sıklıkla tercih edilen pano klimalarla, birçok farklı tesiste karşılaşabilirsiniz.

Endüstriyel faaliyetlerin gerçekleştiği alanlarda ve fabrikalarda yoğun olarak kullanılan bu klimalar, üretilen malzemelerin muhafazasında da önemli bir rol oynar. Bu sebeple kimyasal maddeler başta olmak üzere birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Düşük ısı gerektiren laboratuvar ve sera gibi alanlarda bu klima ve soğutma sistemlerini görmek son derece normaldir. Bunun yanı sıra gıda sektöründe de bu soğutma sistemlerine yaygın olarak başvurulmaktadır.

Pano klima nerelerde kullanılır sorusuna yanıt vermek oldukça güçtür. Bunun başlıca sebebi çok yaygın olarak, hemen hemen her sektörde kullanılması gelmektedir. Pano tipi iklimlendirme sistemleri, etkili ve hızlı bir soğutma sağladığı için geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Üretim alanlarında yoğun olarak kullanılan bu iklimlendirme sistemleri enerji tasarrufuyla da ön plana çıkmaktadır.

Tekstil atölyeleri pano tipi soğutma sistemi kullanılan alanların başında gelmektedir. Bunun yanı sıra otomotiv sanayinde de bu cihazlar sıklıkla kullanılmaktadır. Tüketim ürünlerinin korunması amacıyla iklimlendirme cihazı olarak da kullanılabilmektedir. Bu sayede gıda ürünleri uzun süre boyunca saklanabilmektedir. Pano klimaların soğutma sistemleri gıdaların doğru ısılarda soğutulmasını sağlamaktadır.

Bunların yanı sıra ameliyathane gibi yüksek derecede hijyen gerektiren ortamlar da genellikle pano tipi klimalar ile soğutulmaktadır. Ameliyathanelerde kullanılmasının önemli sebeplerinden biri de bu ürünlerin son derece güvenilir olmasıdır.

Üretim alanları ve depoların yanı sıra bu klimalar günlük yaşamda da kullanılmaktadır. Özellikle asansörlerde bu klimalara yer verilmektedir. İlaç sektörü ve kimyevi maddelerin yer aldığı depolar ve laboratuvarlar için de pano tipi iklimlendirme sistemleri kullanılmaktadır.

Seralarda da sebze ve meyvelerin yetiştirilmesinde bu soğutma cihazları kullanılmaktadır. Özellikle besinlerin muhafazası için gerekli olan ısı iklimlendirmesi bu sistemlerle sağlanmaktadır. En başta da ifade ettiğimiz gibi fabrikalarda bu ürünlere yaygın olarak rastlayabilirsiniz. Beyaz eşya üretim fabrikası gibi birçok alanda pano klimalara yer verilmektedir.

Pano klimalarımızda a sınıfı enerji tasarrufu vardır. Kullanım alanlarınıza ve üretim araçlarına bağlı olarak pano klimaları tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra asansör klimalarımız da günlük hayatta sıklıkla tercih edilen ürünlerden biridir.

Pano Kliması

Pano klimaları, işletmelerin kullanım alanlarında sıcak hava ve yabancı cisimler gibi olumsuz şartlara maruz kaldığı an devreye giren özel ürünlerdir. Bu tür etkenlerden korunabilmek istiyorsanız pano klimaları kullanabilirsiniz. Özellikle sıcak yaz ayları geldiği zaman elektrik panolarının yükseldiği iç sıcaklık dereceleri size sorun yaşatabilir.

Ortam sıcaklığına bağlı olarak sıcaklık artışı yaşayabilen panolar, bu artışa bağlı olarak üretiminizi aksatabilecek sorunlar ortaya çıkartabilirsiniz. Sıcaklığa çözüm olarak genellikle fanlardan destek alınmaktadır. Ancak bu durum ortamdaki toz ve nemi panolara taşıdığı için komponentlerin sağlıklı ve güvenilir şekilde çalışmasını engelleyebilmektedir. Bu durum beraberinde yangın gibi riskli durumların da ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Pano Klimalarının Avantajları Nelerdir?

Makinelerin ve sistemlerin ömrünü uzatmak istiyorsanız stabil bir şekilde çalışabilmelerini sağlayabilmek için pano kliması modellerinden destek alabilirsiniz. Soğutmalar pano klimalarında tek bir üniteden gerçekleşir. Bu sebeple, ekonomik ve etkili bir soğutma elde edilir.

Kondenser kısımları işletme dışında olduğu için işletmedeki ortam sıcaklığı, toz ve elyaf gibi dış etkenler klimaları etkilemez. Pano kliması modelleri sürekli olarak bakım ihtiyacı hissetmezler. Haftalık temizlik ve periyodik bakım gibi konularda bu açıdan avantajlı duruma geçebilirsiniz.

Elektrik sarfiyatı, bakım onarım maliyeti ve ünite maliyeti olarak size avantaj sağlar. Pano sistemlerinize uygun olabilecek estetik görüntüleri ise dekoratif açıdan da sorun yaşamamamıza imkan tanır.

Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım.
İletişim
Whatsapp