Dikdörtgen kesitli ve devamlı olarak döküm işlemi uygulaması ile üretimi yapılan sac modellerine siyah sac ismi verilir. Siyah sac üretim aşamasında sürekli olarak döküm işlemi uygulanır ve belli başlı bir ısının sonrasında haddeleme yapılarak yassı çelikler oluşturulur.

siyah-sac-kesim-detay.jpg

Siyah sac kesim imalatı yapılırken haddeleme işlemi uygulanır. İhtiyaçlara uygun şekilde kesilen bu maddeler ilk olarak sıvı hale getirilen çelik soğuyana kadar dökülür. Sonrasında ise ürün dikdörtgen bir rulo ya da kesit halinde oluşturularak istenilen boyutlara lazer işlemi sayesinde kesilir. Lazer kesimi sayesinde şekillendirirken saclar maliyeti büyük ölçüde azaltırken, kalıp ihtiyacını da ortadan kaldırır.

Siyah sac, kalınlık ve ağırlıklarında müşterilerin ihtiyaçlarına uygun değişiklikler söz konusu olabilir. Ancak genel olarak 1.5 ve 20.00 mm boyutlarda üretildiği ifade edilebilir. Ayrıca diğer sac çeşitlerine göre çok daha fazla üretilir ve tüketilir. Siyah sacların kullanılacağı sektöre göre ebatları değişkenlik gösterir. Bu yüzden en fazla tercih edilen ve kullanılan ürünler haline geldiği söylenebilir. Dayanıklı ve sağlam yapıda olması ise bu ürünlerin öne çıkan özellikleri arasında yer alır.

Siyah metal levha; uygulanan döküm işlemiyle üretilen dörtgen kesitli yarım ürünün belli oranlarda sıcaklığa ulaşması sayesinde eritme seviyesine kadar ısıtılır ve hadde işleminden geçirilmesiyle elde edilen yassı ismi verilen çelikler olarak karşınıza çıkar. Siyah sac üretiminde, sac üretimi sonrasında rulo halini alması amacıyla işlem yapılarak rulo haline çevrilir. Bu noktada siyah sac üretimi için kullanılan çelikler yeniden kristalleştirilebilir sıcaklık derecesine geldiğinde daha kolay şekilde şekillendirilebilir. Bu yüzden çelik maddenin daha geniş boyutlarla üretilmesi mümkündür.

Genel olarak işlemlerin sırasında herhangi bir gecikme olmadan üretimi sağlanabilen normal saclardan daha uygun fiyatlı olduğu söylenebilir. Sac soğuduğu zaman hafif şekilde büzüldüğü için şeklini ve boyutunu kontrol altına almak standart saclara göre çok daha zorlayıcı bir işlem olabilir.

Siyah Sac Kullanım Alanları

Siyah sac kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Raf ve dayanıklı eşya üretiminde,
 • Büyük kazanların imal edildiği alanlarda,
 • Karayolu ve demiryolu araç üretiminde,
 • Genel kontraksiyon levhalarında,
 • İnşaat makineleri ve iş makineleri üretim aşamalarında,
 • Konteyner ve depolama tanklarının yapımında,
 • Birçok farklı sektörde kullanılan basınçlı kaplarda ve LPG imalatlarında,
 • Beyaz eşya sektöründe kullanılan yapı ürünlerinde,
 • Kimya ve gıda sektörlerinde,
 • Gemilerin iç yapımı ve omurgalarında sıklıkla kullanıldığı görülür.

Siyah saclar, iş makinesi imalatı ve demiryolu rayları başta olmak üzere birçok alanda aktif şekilde kullanılır. Kesim toleransın ve şeklin gerekli olmadığı durumlarda siyah saclara yer verilir. Ayrıca siyah sac modelleri kaynaklanabilir çelik olduğu için inşaat makinelerinin ve iş makinelerinin imalatında sıklıkla kullanılır. Siyah sac kesim modellerinin ölçüleri ise ürünlerin türüne ve müşterilerin bu konuda taleplerine göre farklılık gösterebilir. Sac ağırlıkları ise yine aynı detaylara göre farklı şekilde belirlenir.

Taşınabilir gücü son derece yüksek olan siyah sacların kullanım alanları birden fazla olduğu gibi, ilk akla gelen ise inşa levhaları olarak karşınıza çıkar. Gemi yapımında uygun taşınabilir mukavemet gücüne sahip olan siyah sacların tersane gibi alanlarda çok farklı kullanımları söz konusudur. Siyah sac üretimleriyle alakalı olarak seçimlerde, kullanım alanı hakkında birbirinden farklı firmalardan alışveriş yapabileceğiniz gibi, doğru seçimler için güvenilir firma konusunda uzun yıllar kullanıma uygun ürün tedariki sağlayan Ponis Metal web sitesinden ihtiyaçlara uygun ürünleri kolayca bulmasını sağlayan geniş yelpazeyi kullanarak satın alabilirsiniz.

Siyah Sac Özellikleri Nelerdir?

Siyah sac özellikleri ise şu şekildedir:

 • Siyah saclarda şekillendirme işlemi son derece kolay yapılır,
 • Siyah saclarda döküm işlemi ile üretim gerçekleştirilir,
 • Siyah saclarda kaynak kabiliyeti oldukça yüksektir,
 • Siyah sacların kullanım alanı son derece geniştir,
 • Siyah sac malzemesi özel üretime uygundur. Bunun nedeni ise sıcak haddeleme işleminin uygulanarak istenilen boyutlarda üretim yapabilmesidir,
 • Yüksek dayanıklılık ve mukavemet gücüne sahiptir. Ancak bu durum ürünün şekline ve kalınlığına göre değişiklik gösterir.
 • Siyah saclar; döküm yöntemi sayesinde imal edilebilen ürünlerdir. İsminden de anlaşıldığı üzere malzemenin rengi siyahtır ve sahip olduğu bu avantajlı özellikler sayesinde birçok farklı sektörde kullanılır.

Siyah Sac Kesim Fiyatları

Bu yassı çelik ürünleri, alaşım özellikleri ve kalınlık özellikleri baz alınarak farklı kategoriler altında değerlendirilir. Kategoriler arasında oluşan kullanım farkı, alışma alanının ihtiyacı olan mukavemet, esneklik, kalınlık ölçülerine göre tespit edilir. Ponis Metal ürünleri arasında yer alan ve çok yoğun kullanımı olan siyah sac ürünlerin fiyatlandırma politikası ise bu kategoriler arasında değişkenlik gösterebilir.

Yaz mevsiminde fiyat açısında düşüşe geçen bu ürünler, yaz mevsimi yaklaştığında fiyat açısından yükseliş trendine geçmiştir. Yassı çelik ürünleri arasında en fazla kullanım alanına sahip olan ürünlerden biri olan siyah sac fiyatları açısından değerlendirme yapılması gerektiğinde, maliyet tasarrufuna katkı sağlayan ürünlerden biri olduğu söylenebilir.

Döküm levha metodu kullanılarak üretimi sağlanan siyah saclar, eritme limitine ulaşan metal hammaddenin haddelenme işlemi sonrası yassı bir forma kavuşur. Bu yassı levhalar sonrasında tekrar işleme alınarak rulo forma dönüştürülmesi mümkündür. Kullanılacağı sektör ve müşterilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak siyah sac üretiminde farklı form uygulamaları da söz konusu olabilir.

Sac üretimi için kullanılması zorunlu olan çeliklerin tekrar kristalleşme özellikleri; çelik üretim aşamasının daha kolay hale gelmesini sağlar. İşlem sırasında gecikme yaşanmadan üretimi mümkün olan siyah saclar soğuduğunda hafif bir büzülme gerçekleşmesi normal kabul edilir. Bu özelliği sayesinde üretim aşamalarında alternatif seçeneklere göre daha meşakkatli olduğu söylenebilir. Siyah sac kesim fiyatları belirlenirken bu zorluk göz önünde bulundurulur.

Kaynaklı imalat ürünleri arasında birçok farklı sektörde ana maddelerden biri olarak kullanılan siyah sac; fiyatlandırma sistemi farklılık gösteren ürünlerin başında gelir. Bunun sebebi ise siyah sac fiyatları tespit edilirken söz konusu olan ürünün hangi kategoride yer aldığı, alaşım ayrımına göre hangi yapısal içeriğe sahip olduğu ve işlem hacminin yoğunluğu gibi farklı kriterlerin baz alınmasıdır.

Güvenli kullanım konforu sunan siyah sac modellerinin çekme dayanım değerleri, endüstriyel üretim ve ağır sanayi üretimi açısından nitelikli işleviyle ön plana çıkar. Ürünlerin işlevine, yapısına ve fiyatlandırma değerlerine en yakından hakim olmak, satın alma sürecinde doğru kriterlerin karşılanmasının yanı sıra mali tasarruf sağlamak açısından önemlidir. Diğer yandan alanında yetkin markaların tercih ettiği tüm hammaddelerde olduğu gibi, siyah sac üretiminde de güvenilir tedarik sağlanması çok önemli bir noktadır.

Siyah sac kesim hizmetlerinde hizmet veren farklı firmalar arasında seçim yaparken, alıcıların dikkat etmesi gereken en önemli kriter ürünlerin hangi fiyatlandırmalarla ve özelliklerle sunulduğunu değerlendirmektir. Ponis Metal; uzun yıllara dayanan sektör deneyiminin yanı sıra, yeni nesil müşteri odaklı çalışma prensibiyle müşterilerin ihtiyaçlarını karşılar. Bu sayede kaliteli, dayanıklı ve uzun ömürlü siyah sac kullanım konforunu yaşamak mümkün hale gelir. Uzun yıllara dayanan Ponis Metal tecrübesini yaşamak ve ihtiyaca yönelik siyah sac kesim ürünlerini bütçeye uygun cazip fiyat aralıklarında satın almak için web sitemizi ziyaret edebilir ve iletişim numaralarını kullanarak firmamızın alanında uzman kadrosuyla irtibat kurabilirsiniz. Kolay alışveriş ve kaliteli hizmet anlayışının adresi Ponis Metal, her koşulda beklenti odaklı çalışmaya devam ediyo

Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım.
İletişim
Whatsapp