İnşaat alanlarında, panoların projelendirilmesi, uygun biçimde üretilmesi ve kullanılması oldukça önemlidir. Bu panolar, şantiye sahaların istenen işlerin yapılabilmesinde önemlidir. Verimli bir çalışma ortamının yaratılması için farklı yöntemlerle üretilen panolardan faydalanmak mümkündür. Birbirinden farklı pano çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitlilik genel olarak kullanılan malzemeye ve kapasiteye göre değişmektedir.

Kullanılan alanlara göre seçilmesi gereken şantiye panoları, inşaatların olmazsa olmazıdır. Ponis Metal olarak ürettiğimiz onlarca farklı pano çeşidini inceleyebilir, dilediğiniz ürünü avantajlı fiyatlarla hemen sipariş edebilirsiniz.

 

Şantiye Panosu Nedir?

 

Panolar, kullanım alanlarına göre çeşitlenmektedir. Farklı modellerde üretilen panolar, kullanılacakları alana göre özellikler taşır. Bu nedenle panoların özellikleri birçok farklı değişkeni içerebilir. Bu çeşitlilik içerisinde bulunan şantiye panoları, yapımına başlanan yapıların enerji dağıtımında kullanılmaktadır. Bunlar geçici elektrik dağıtıcısı olarak da adlandırılabilir.

Pano içerisinde çeşitliliğe bağlı olarak farklı malzemeler kullanılabilir. Genel olarak sayaç, sigorta, sinyal lambaları, tek ve üç fazla prizler ve şalter gibi malzemeleri görmeniz mümkündür. Bu ürünlerin en önemli özelliği ise zorlu şartlara göre dayanabilecek şekilde tasarlanmasıdır. İnşaat alanlarında ve endüstriyel tesislerde kullanılan şantiye panoları son derece uzun ömürlü, dayanıklı ve yüksek kaliteli malzemelerde üretilir.

 

Şantiye Panosu Özellikleri

 

Şantiye panosu modelleri birçok farklı seçeneğe sahiptir. Bu seçenekler genel olarak panonun içerisinde bulunan malzemelerle ilgilidir. Bu panolarda farklı malzemeler bir araya gelebilir. Bu durum kapasite farklılıklarının temel nedenidir. Bununla birlikte farklı stiller ve boyutlarda panolar bulmak mümkündür. Modeller arasından seçim yaparken, görüntülenmesi gereken bilgi miktarının göz önünde bulundurulması gerekir.

Şantiye panosunun çeşitleri birçok farklı modele sahip olmakla birlikte, ortak özellikleri güç beslemesini yardımcı görevlere bölmektir. Bunun yanı sıra ortak olan muhafazadaki her devre ayrı bir koruyucu sigorta ya da devre kesici sağlayan elektrik sisteminin bileşenidir.

Pano güvenliği bütün şantiye panolarında önemsenmesi gereken konulardan biridir. Normal şartlarda ana şalter ya da son kartlarda; artık akım cihazı ya da aşırı akım koruması bulunan artık akım kesicileri bulunur. Tipik biçimde dağıtım panolarında ön taraftan çalıştırılabilen iki sütun halinde konumlandırılmış devre kesicileri bulabilirsiniz. Bunlar sac metal muhafazasının içerisinde yerleştirilir.

Kimi şantiye panosu modellerinde kesici anahtar kolları kapatan bir kapıyla sağlanmaktadır. Yani muhafazanın ön kısmı devre kesici içerisindeki canlı elektrik parçalarıyla temas etmesini engellemektedir. Ticari ve endüstriyel uygulamalarda cıvatalı kesiciler kullanılırken panel panoları da daha yaygındır.

Şantiye panoları dışarıdan bakıldığı zaman metal bir dolap şeklinde görülmektedir. Bu panoların tasarımları da son derece şık ve estetik olabilir. İnşaat gibi alanların yanı sıra petrokimya tesisleri gibi tehlikeli alanlarda da yönetmeliklerle birlikte bu elektrik panolarının kullanımı gerekmektedir.

 

Şantiye Panosu Çeşitleri

 

Şantiye panosunun çeşitleri kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir. Bu çeşitlilik aynı zamanda üretim malzemelerine de yansımıştır. Panoların malzemeleri genel olarak sert plastiklerden ya da çelik materyallerden üretilmektedir. Bunun yanı sıra paslanmaz çelik ve alüminyum da sıklıkla tercih edilmektedir. Çelik dolaplar oldukça dayanıklı ve kaliteli ürünlerdir. Bu dolaplar galvaniz ya da boyalı olarak üretilebilir. Seri üretilen panoların genel olarak özelleştirilmiş bir muhafazası bulunur. Özel üretilen ve daha küçük sistemlerde kullanılan panolar için ise standart bir muhafaza yapılmaktadır.

Plastik muhafazalar genel olarak iç ortamlarda kullanılan uygulamalar için tasarlanmaktadır. Cam takviyeli, polikarbonat, fiberglas kutular ise daha güçlü panoların bulunması gereken yerlerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra toz ve nemin dışarıda kalması adına bu panolarda conta bulunabilir.

Metal dolaplar ise genel olarak kapalı olan ekipmanların elektromanyetik parazitlerden korunmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra elektriksel güvenlik bağlantısı için de iletkenlik gereksinimini karşılarlar.

 

Şantiye Panosu İçerisinde Neler Bulunur?

 

Enerji, hemen hemen tüm yaşam alanlarında kullanılması zorunlu hale gelen ihtiyaçtır. Şantiyelerde de enerji ihtiyacının doğru şekilde karşılanması gerekir. Bu sebeple inşaat alanlarında mutlaka bir elektrik panosu yer almaktadır. Pano içerisinde bulunan malzemeler ise tercih edilen modele göre değişiklik gösterir. Ancak bu malzemelerin eksiksiz olması gerekir. Bu sayede verimli ve eksiksiz bir çalışma yürütülebilir.

Şantiye panoları içerisinde yer alan malzemeler genellikle şalter, sigorta, sayaç, sinyal lambaları, tek ve üç fazlı prizlerdir.

 

Şantiye Panosu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Şantiye panosu seçiminizde öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı pano tiplerini tercih edebileceğinizi unutmamalısınız. Bunun yanı sıra panonun nerede bulunacağını da hesaba katmalısınız. Boyutlar burada önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda bulunduğu alana bağlı olarak çevresel faktörleri düşünmeli ve buna göre bir model seçmelisiniz.

Şantiyeler oldukça tehlikeli sahalardır. Bu sahalarda her an panolar darbe ve çarpma etkisinden kalabilir. Bu sebeple panonuzun buna uygun seçilmesi gerekir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör ise güvenliktir. Pano içerisinde yüksek maliyetli ekipmanlar barındırabilirsiniz. Bu sebeple panonun güvenliği oldukça önemlidir.

Tüm bunların yanı sıra panoların renkleri, pencere eklenme özellikleri, montaj durumları, ağırlıkları gibi özelliklere de dikkat ederek kaliteli bir şantiye panosu tercihinde bulunabilirsiniz.

 

Şantiye Panosu Fiyatları

 

Şantiye panosu fiyatları tercih edeceğiniz ürünün teknik özelliklerine göre farklılıklar gösterecektir. Bunun yanı sıra kaç adet ürün satın alacağınız da fiyatlar üzerinde etkili bir faktördür. Farklı inşaat projeleri için birçok farklı inşaat panosu tercih edilebilir. Bu da fiyat skalasının çok genişlemesine neden olmuştur. İyi bir şantiye panosu almak istiyorsanız, fiyat performans özelliklerini de göz önünde bulundurmalısınız.

Ponis Metal olarak, ihtiyacınız olabilecek her türlü şantiye panosunun üretimini gerçekleştiriyoruz. Bu panolar içerisinden herhangi birini tercih edebilir ya da özel tasarım isteklerinizle bize başvurabilirsiniz. Bizimle hemen iletişime geçerek uzman ekibimizden şantiye panoları hakkında bilgi alabilir, avantajlı tekliflerimizi değerlendirebilirsiniz.

Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım.
İletişim
Whatsapp