Harita plan dolapları, projelerin, evrakların, planların ve haritaların saklandığı metal dolaplara verilen isimdir. Bu dolaplar kilitlenebilir şekilde imal edilmektedir. Bürolarda, resim ve sergi alanlarında, mühendislik firmalarında, tasarım şirketlerinde ve devlet dairelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Harita plan dolapları çekmeceli olarak tasarlanır ve anahtarlı kilit mekanizmasına sahiptir. Bunun yanı sıra dolaplarda ekstra kilit mekanizması da kullanılabilmektedir. Bu sayede yetkisi olmayan kişileri dosyalara ulaşmasının önüne geçilmektedir.

Bu dolapların imalatında genel olarak DKP sac kullanılmaktadır. Bu materyaller, ahşap rakiplerine oranla çok daha dayanıklı olmasını sağlamaktadır. Harita plan dolaplarının altında baza bulunmaktadır. Bu dolaplar merkezi bir kilit sistemine sahiptir. Tüm çekmeceler merkezi bir noktadan bir seferde kilitlenebilmekte ya da açılabilmektedir.

 

Harita Plan Dolapları Nasıl Üretilir?

 

Harita plan dolabı nasıl yapılır sorusu, birçok kullanıcının merakını cezbetmektedir. Bu dolapların imalatına ilişkin söylenebilecek ilk şey, son derece uzun aşamaları içermesidir. Metal saclardan üretilen harita dolaplarında genel olarak 0.70 mm sac kullanılmaktadır. Bu çelik saclar rulo ya da düz şekilde işleme başlar. İlk aşama, sac kesim makinesinde materyalin istenen boyutlarda ve şekillerde kesimidir. Kesimin ardından sac materyal punch pres makinelerine gider. Bu makinelerde delik delme işlemleri gerçekleştirilir.

Saclar bu makinelerde delindikten sonra CNC makinelerde bükülmektedir. Bükülen sac, kaynak makineleriyle birbirine kaynaklanır. Çelik dolabın ortaya çıkmasının ardından boya öncesi temizlik aşamasına geçilir. Dolabın üzerindeki pas, kir ve yağ arındırılır. Ardından elektrostatik toz boya kullanılarak boyanması yapılır. Boyama işleminin kusursuz biçimde yapılması gerekir. Eğer boyama aşamasında sorunlar yaşanırsa, dolaplar ilerleyen zamanlarda pas sorunları yaşamaktadır. Boya işleminin ardından fırınlara giren dolaplar, 200 derecelik sıcaklıklar pişer. Bu sayede sac yüzey çiziklere ve darbelere karşı çok daha dayanıklı hale gelmektedir. Fırınlama işleminin sonrasında ise boyanan ürünlerin montajına geçilir.

İş yerindeki en büyük yardımcılarınızdan olan harita plan dolabının tüm parçaları, birçok farklı denemeden geçmektedir. Bu denemelerden başarıyla geçen materyaller satışa hazır hale getirilmektedir. Bu imalat aşamalarının herhangi birinde yapılan eksiklikler, ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu sebeple dolap satın alırken, mutlaka güvenilir ve bilinen markaları tercih etmeniz tavsiye edilir.

 

Harita Plan Dolabı Nerelerde Kullanılır?

 

Harita plan dolabı genel olarak mimarlık ve mühendislik firmalarında, tasarım şirketlerinde, devlet dairelerinde, özel şirketlerde, proje ve haritalandırma firmalarında kısacası çeşitli planlamalar yapan her alanda kullanılabilmektedir.

Haritaların, projelerin, planların ve önemli belgelerin saklandığı bu kilitli metal dolaplar bu tip firmaların vazgeçilmez ürünlerinden biridir. Bu dolaplar sayesinde planlar hem düzenli hem de güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Bu dolaplar çekmeceli olmasıyla planları düzenlemenize yardımcı olur. Kilitli olması sayesinde ise yetkisi olmayan kişilerin bu planlara ulaşmasını engeller. Aynı zamanda son derece dayanıklı bir metalden yapılan dolaplar yangın ve sel gibi durumlarda ahşap muadillerine oranla çok daha yüksek mukavemete sahiptir. Bu dolaplar modern tasarımlarıyla firma içerisinde estetik görünüme de rahatlıkla adapte edilebilmektedir.

 

Harita Plan Dolabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Harita plan dolabı, birçok firmanın başlıca ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Bu dolaplardan birini işletmeniz için tercih ederken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurların başında ise ihtiyaçlarınız gelir. Satın alacağınız dolabın tüm ihtiyaçlarınıza cevap veriyor olması gerekir. Bu noktada iş yoğunluğunuzu dikkate almanız gerekir. Böylece kaç tane harita plan dolabına ihtiyacınız olduğunu da karar verebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra, dolabın kalitesine dikkat etmelisiniz. Bir dolabın kalitesini üretici firmanın kullandığı materyal, potansiyeli ve personeli belirler. Kaliteli bir materyal, modern bir tesis ve uzman personel bir araya geldiğinde en iyi harita plan dolaplarının ortaya çıkacağı ifade edilebilir. Bu sebeple bu üç noktaya da ayrı ayrı özen göstermeniz gerekir. Kaliteli ve dayanıklı bir harita plan dolabı, uzun yıllar boyunca kullanacağınız ürünlere sahip olmanızı sağlar. Son olarak alacağınız dolabın fiyatlarını da değerlendirmelisiniz.

 

Harita Plan Dolabı Fiyatları

 

Harita plan dolaplarının fiyatlarına ilişkin tek bir fiyat vermek söz konusu değildir. Bu dolapların fiyatları belirli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bu faktörlerin başında üretim materyali, kilit sistemleri, boya kalitesi ve işçilik vardır. Bunların yanı sıra harita plan dolapları içerisinde çekmecelerin ray modeli gibi farklılıklar da fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır.

Bu dolaplarda genel olarak DKP sac kullanılmaktadır. Bu materyal son derece kaliteli ve dayanıklıdır. Bununla birlikte ekstra kilit sistemi talep etmeniz fiyatların yukarı ivmelenmesine sebep olacaktır. Harita plan dolapları genel olarak 6 çekmeceli şekilde tasarlanmaktadır. Eğer firmanızın özel bir talebi varsa, buna uygun tasarımlar yapmak da mümkün olacaktır.

Ponis Metal olarak, ihtiyacınız olan her türlü harita plan dolabının üretimi gerçekleştiriyoruz. Modern tesisimizde, üstün teknoloji cihazlarla birlikte, deneyimli personelimiz tüm ihtiyaçlarınızı anlayarak size esnek çözümler sunacaktır. Avantajlı fiyatlarımızdan faydalanmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım.
İletişim
Whatsapp