• İkitelli Organize Sanayi Bölgesi İpkas Sanayi Sitesi 9/B Blok No:60 İkitelli, İstanbul, Turkey
logo

fason lazer kesim

Fason lazer kesim, piyasada sık sık bu uygulamaya ihtiyaç duyan fakat böyle bir vakti, alanı, donanımı ve makineleri bulunmayan kuruluşlar tarafından ihtiyaç duyulan çalışmalardır. Bu firmalar, fason lazer kesim yapan firmalardan aldıkları destekle, gerekli olan çalışmaları gerçekleştirirler. Fason lazer kesim firması personelleri işinin ehli, alanında uzman ve son teknoloji ürünü makinelerle tüm çalışma süreçlerini yürütürler.

Günümüzde birçok farklı sektör fason lazer kesim hizmet ve avantajlarından faydalanmak ister. Markalama, işleme, delme ve yazma uygulamalarının tamamı lazer kesim işlemine dâhildir. Bu uygulamaların tamamı dijital sistemlerle; sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Fason Lazer Kesim ile Ne Yapılır?

Fason lazer kesimi hizmetleri çok farklı dallara ve özelliklere ayrılabilir. Fason lazer kesimi ile birçok farklı ürünün kesimleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu sayede yaşamının büyük bölümü iş yerlerinde geçen insanların, verimliliğinin arttırılması hedeflenirken, estetik açıdan da iş yerleriniz değer kazanır. 

Fason lazer kesimi basitçe ifade etmek gerekirse; çeşitli madeni malzemelerin şekillendirmek amacıyla işlenmesine verilen isimdir. Metal lazer kesim gibi işlemler bu uygulamalarla gerçekleştirilirken aynı zamanda madeni materyallerin ötesinde birçok farklı ürün de kesilerek, şekillendirilebilir.

Örneğin, yoğun katmanları olan ahşap duvar sanatı bu kesimler arasındadır. Mimari alanda, reklam sektöründe ve makine sanayisinde de fason lazer kesime rastlamanız oldukça mümkündür. Sanayide, lazer kesimi farklı makine parçaları oluşturmak için kullanılabilir. Bunun yanı sıra bu kesimlerle sanat eserleri dahi yapılabilmektedir.

Fason Lazer Kesiminin Özellikleri

Lazer kesimde, plaka şeklindeki malzemeler ya da profiller, lazer kesim tezgahına yatırılarak, kesilecek desenin cihaz girilir ve odaklanmış ışın ile işlem gerçekleştirilir. Lazerle kesmenin birçok farklı avantajı vardır. Çok büyük güç üreten bu cihaz, optik yardımıyla malzemenin kontrollü çıkışını sağlar. Bu işlem sırasında kullanılan malzemelere hiçbir zarar verilmemektedir. Çok ince hassasiyete sahip olan lazerle kesme işlemi, ayrıntılara kadar sorunsuzca kesme yapar.

Kesim sırasında malzemeye hiçbir şekilde dokunulmadığı olmadığı için bu yönüyle abkent büküm ve cnc punch gibi uygulamalara oranla daha güvenlidir. Fiber lazer kesim teknolojisi son yıllarda mühendislik alanının en büyük atılımlarından biridir. Lazer kesimde, karbondioksit gazına elektrik akımı verilerek güçlü bir ışın elde edilir. Bu ışın ise yüksek kesim gücüne sahiptir. Bu sayede tüm otomasyon işlemleri asgari hata payı ile gerçekleşir.

Fason lazer kesim fiyatları, talaşlı kesime göre çok daha ekonomiktir. Fiber lazer teknolojisinin en önemli avantajlarından biri ise neredeyse sıfır fire ile üretim yapmasıdır. Lazer kesim, punch kesimdeki zorlukları ve hata paylarını ortadan tamamen kaldıran bir mühendislik harikasıdır. 

Lazer Kesim Hangi Materyallerde Kullanılır?

Fason lazer kesiminde birçok farklı materyal kesilebilir. Demir, bimetal, paslanmaz çelik, alüminyum bu malzemelerden yalnızca bazılarıdır. Genellikle endüstriyel üretim için kullanılan lazer kesim, son zamanlarda okullarda ve bazı küçük işletmelerde de kullanılmaya başlanmıştır. 

Lazer ile kesme işleminde çoğunlukla optik aracılığı kullanılır. Bu optik yüksek güç üreten lazerin çıkışını yönlendirir. Lazer optiği ve CNC, lazer ışınını ya da üretilmek istenen malzemeyi yönlendirir. Malzemeleri kesmek için kullanılan lazer, desen için CNC ya da G kodunu takip etmek için bir hareket kontrol sistemi içerir. Lazer ışını malzemeye yönlendirilir, daha sonra ise eritilir, yanar ve buharlaşır. Ya da bir gaz püskürterek atılır ve yüksek kaliteli yüzey kaplamalı bir kenar bırakır. 

Endüstriyel alanda kullanılan lazer kesiciler, düz levhaların yanı sıra profil ve boru malzemelerini kesmek için de kullanılabilir.

Fason Lazer Kesim ile Sanatsal Tasarımlar

Fason lazer kesim, onlarca detay içeren sanatsal tasarımları dahi minimum hata ile ahşaba işleyebilir. Her türlü tasarımı dijital ortama aktararak, lazer kesim sayesinde işleyebilirsiniz.

CNC tezgâhlarında yapılan bu çalışmalar için farklı tür kesimler yapılabilir. Bu farklı kesimler için farklı makinelere ihtiyaç duyulabilir. Çelik lazer kesim, yüksek sıcaklıkta yakma olayı ortaya çıkardığı için, kullanılan malzemenin kendisinden kaynaklı bazı kararmalar meydana getirebilir. Bu sebeple kullanılacak malzemenin seçimi de çok önemlidir.

Fason lazer kesim hizmet ve çalışmaları, görsel iletişim sektöründe yaygın bir kullanıma sahiptir. Reklam ve tanıtım alanında, fason lazer kesim sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Pleksi lazer kesimin bu tip durumlarda hız avantajı ve hata payı minimum seviyelerde olduğu için tek standart kesim olarak da isimlendirilir. İşlemesi daha zor olan demir maddeleri için lazer kesim yayın olarak tercih edilen işlemecilik yöntemidir.

Fason lazer kesim işiniz için doğru bir firma seçimi çok önemlidir. Fason lazer kesim firması alanında uzman ve güvenilir olmalıdır. Ponis Pano, fason lazer kesim alanında en kaliteli hizmeti vermektedir. Profesyonel kadromuz, uzman bakış açımız ve esnek çözümlerimiz ile fason lazer kesim işlerinizi uygun fiyatlarla gerçekleştiriyoruz. Kesim fiyatlarımız için hemen bizimle irtibata geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım.
Bize Ulaşın