Asansör kumanda panosu asansöre ait bütün güç ve besleme ünitelerini kontrolünü sağlar, asansörün yapması gereken bütün işlemleri düzenler ve güvenliği sağlar. Kabin çağrılarının kaydı ya da iptali, kapı kontrolü, kabin yükü, hız ölçümü gibi fonksiyonların tamamı asansör kontrol panelleri tarafından gerçekleştirilir.

Asansör Elektrik Panosu

Elektrikli asansörlerin kullanımına başlandığı ilk yıllarda, gerekli mekanizmalar bir makine dairesinde asansör boşluğunun üzerine monte edilerek kullanıldı. 1950’li yıllardan sonra buhar yerine yağın kullanıldığı hidrolik ve ram asansörler kullanılmaya başlandı.  Asansörlerde yapılmaya başlanan ilk elektriksel kontroller 1970’li yıllarda  telefonlarda ortaya çıkan röle teknikleri ile kullanım alanı buldu.

1980’lere gelindiğinde ise teknolojide kat edilen yeni gelişmelerle birlikte asansör kontrollerinde mikro işlemciler kullanılmaya başlandı. Asansör kontrolörü, asansörleri kontrol eden sisteme verilen isimdir.  Asansör kontrol paneli ise asansörün kontrolü için gerekli bütün bileşenleri içeriğinde barındıran bir kabindir. Asansör kontrol paneli kendi içinde, bütün güç kaynağı ünitelerini barındırır. Asansöre bağlı bütün işlemleri düzenler ve asansörün güvenliğini sağlar. Kabin çağrılarının kaydedilmesi ya da iptal edilmesi, kapı kontrolü, kabin yükü, hız ölçümü gibi fonksiyonların düzgün yürütülmesi asansör kontrol panelleri tarafından gerçekleştirilir.

Asansör Kumanda Panosu

Asansör kumanda panosunun konumu, teknolojinin gelişimine paralele olarak ilerleme göstermiştir. Asansör boşluğu üzerinde, asansörün kuyu bölümüne ya da makine dairesine yerleştirilebilir. Asansör kumanda panosu parçaları gelişmiş mikroişlemci teknolojisi yardımıyla asansörün bütün çalışmalarını kontrol eder.

Asansörün bütün parçaları ya da bileşenleri Kontrol Alanı Ağı (CAN) sayesinde birbirleri ile iletişim halindedir. Bir asansörün tipik yazılımı şunları içerir:

  • İşletim sistemi
  • Görev zamanlama programları
  • Giriş çıkış ve iletişim programları,
  • Elemanların işlerinin optimize edilmesi
  • Kontrol programları

Asansör kumanda panosu tasarımı ihtiyaca göre farklılık gösterebilir. Asansör kumanda panolarının bazı çeşitleri ve özellikleri şunlardır:

VVVF İnverter Asansörler

VVVF (Değişken Voltaj Değişken Frekans ) sürücüler ya da VFD (Değişken Frekanslı Sürücü) veya AFD  (Ayarlanabilir Frekanslı Sürücü), VFD ( Değişken Frekanslı Sürücü), VSD ( Değişken Hızlı Sürücü) olarak da bilinir. Bir asansörün hızının kontrol edilmesi için yeni teknoloji ile üretilmiş, ayarlanabilir bir hız  sürücü kontrolörüdür. Bu süreci motor besleme frekansını ve motor voltajını değiştirerek yürütür.

Bu tip İnverter Asansörler ileri teknolojinin piyasada yaygın kullanımı ile son derece popüler hale geldir. VVVF kullanım sırasında %40’a varan enerji verimliliği sağlar. Diğer asansörlere oranla daha konforlu ve daha hızlıdır. Geçtiğimiz son 40 yıl içinde gelişen güç elektroniği sayesinde VVVF Boyutu küçüldü ve maliyet düşürüldü.  . Özetle günümüzde en çok tercih edilen sistem VVVF’dir.

Makine Dairesi MR Asansör Kontrol PANELİ

Asansör makine dairesi asansörün operasyonlarının yürütülmesi ve kontrolü için makine ve elektrik kontrolü panolarının bulunduğu odadır. Diğer sistemlere göre son teknoloji olmasa da,  ekonomiktir.  

Makine Dairesi Olmayan MRL Asansör KONTROL Paneli

MRL asansör kumanda panosunun diğer ürünler ile arasındaki temel farklardan biri, asenkron motor yerine senkron motor kullanılmasıdır. Bu temel fark asansör kumanda panosu devre şemasında VVVVF inverterin kullanımını gerektirir. Öte yandan ayrı bir makine dairesi olmaması ergonomik bir kontrol paneli olması, sistem çalışmasından en üst düzeyde verim alınmasını sağlar.

Hidrolik Asansör Kontrol Paneli

Hidrolik asansör kontrol panelleri modern asansörler ile kıyaslandığında  güç verimi daha düşük ve daha yavaş olmalarına karşılık yine de piyasada çok tercih edilmektedirler. Hidrolik asansör kumanda panoları 3 farklı motoru optimum şekilde çalıştırabilecekleri bir teknikle imal edilir. Hidrolik asansör kontrol panelleri en fazla  4 adet asansöre kumanda edebilirler.

Arcode Asansör Kontrol Paneli

Bahse konu kontrolör 8 adede kadar asansörü kontrol edebilir. Pano üzerinde entegre kontrol kartı ve inverter kart yer almaktadır.

Yukarıda anlatılan sistemler Türkiye’de yaygın olarak kullanılan asansör kontrol kabinlerinin tanımlarından bazılarıdır. Ponis Metal olarak asansör panosu, elektrikli panolar konusunda her türlü ihtiyacınızı karşılamaktan mutluluk duyarız. 

Ürünlerimiz için gereken servi hizmetine kolayca ulaşarak, asansörlerinizin bakımın yaptıra bilirsiniz. Bu sayede asansörlerinizi uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

Piyasaya sunduğumuz ürünlerin tamamı  Avrupa Standartlarına sahiptir ( EN81-1, EN 81-1A3 ve EN81-20/50)

Asansör Pano Fiyatları

Ponis Metal olarak sizlere sunduğumuz asansör elektrik panoları ve asansör panoları yüksek kalitede ve kapsamlı ürünlerdir. Ayrıca ürünlerimiz rakiplerimize oranla uygun fiyatlı olmaları nedeniyle de piyasada geniş çapta kabul görmektedir.

Siz de hemen şimdi asansör panoları ya da asansör elektrikli panoları hakkında bilgi almak ve fiyatlar üzerinde görüşmek için iletişim bilgilerimizi kullanarak bizimle irtibata geçin.

Bizim ile iletişime geçin
Bize ihtiyaçlarınızı anlatın ve sizin için ideal çözümü tasarlayalım.
İletişim
Whatsapp